h1

Turecký ministr zemědělství: GMO nesmí překročit hranice

Březen 27, 2012

Turecko nebude nikdy pěstovat zeleninu nebo rostliny s geneticky modifikovanými organismy (GMO), řekl 23. března ministr zemědělství Mehdi Eker při setkání s redaktory z tiskové agentury Anatolian. „V Turecku je zakázáno vyrábět jakékoliv rostliny nebo zeleninu, která by byla geneticky pozměněna nebo geneticky upravená. To se nikdy nestalo a nikdy se nestane, „řekl Eker a zdůraznil, že Turecko má zákon o biologické ochraně, který byl schválen generální ředitelství OSN.

Eker vysvětlil, že i přes tlak z různých mezinárodních organizací do Turecka nikdy nebyly dovezeny geneticky modifikované organismy, na rozdíl od ostatních zemí. Kromě toho, Turecko založil Biologickým výbor pro bezpečnost, aby se ujistilo, že dovážené produkty neobsahují geneticky modifikované organismy. Tento devítičlenný výbor je složený z odborníků z ministerstva potravin, zemědělství a chovu zvířat, ministerstva pro zdraví a ministerstva životního prostředí, členů nevládních organizací (NGO) a vysokých škol. Při zkoumání jednotlivých produktů, komise zjišťuje, jestli neznamená hrozbu pro lidské zdraví, životní prostředí, zvěř nebo nenese v sobě další sociálně-ekonomických rizika, uvedl Eker.

Turecko umožňuje pouze dovoz geneticky modifikované kukuřice a sóje používané k výživě zemědělských zvířat a tak nejsou škodlivé pro zdrav lidí a zvířat, řekl Eker.

Nicméně, Tarik Nehat Dinç, který vede v Turecku Greenpeace kampaň proti GMO, řekl Hurriyet Daily News po telefonu, že používání geneticky modifikovaných krmiv  se stále zavádí do zemědělství a GMO je nebezpečné. Uvádí, že studie provedená v Itálii v roce 2006 ukázala, že jeden ze čtyř vzorků mléka od krav, které byly krmeny geneticky modifikovaným krmivem obsahoval stopy GMO DNA částic.

“ Chci po vládě, aby zajistila označení na mléku, vejcích, masu a sýru, že tyto výrobky pocházejí od zvířat, které byly krmeny geneticky modifikovaným krmivem.“

Dinç také řekl, že je doposud 29 GMO zemědělských produktů zkoumaných Biologickým výborem pro bezpečnost považovány za bezpečné a tak je možné v zemí používat tyto potravin ve výrobcích, jako je kukuřičný sirupu a řepkový olej.

„V současné době provádíme průzkum medu na trhu a odběr vzorků. Pokud zjistíme nějaké problémy, dostane výrobce přísné sankce,“ prohlásil Eker. Zdůraznil také, že se mají přesný přehled o všech prodejcích medu a že do deseti dnů, je ministerstvo připraveno zveřejnit jména společností, které změnily složení medu.

Zdroj: http://www.hurriyetdailynews.com/

————————————————————

Chceš více informací o GMO a společnosti Monsanto?

– Staň se na Facebooku fanouškem stránky GMO? Děkuji, nechci!!!

http://www.facebook.com/NECHCIGMO

– Přečti si články na webu Free Pub k tomuto tématu.

http://www.freepub.comehere.cz/tag/gmo

http://www.freepub.comehere.cz/tag/monsanto

– Hledej sám další informace a zdroje.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: